Kanały wentylacyjne PEHD

 

RODZAJE KANAŁÓW WENTYLACYJNYCH

Wyróżniamy kilka rodzajów kanałów (przewodów) wentylacyjnych stosowanych przy montażu instalacjii wentylacji w domu jednorodzinnym:

  • kanały wentylacyjne ze stalowych rur okrągłych, wykonanych z blachy stalowej ocynkowanej, są sztywne a potocznie mówiąc o nich używa się nazwy SPIRO,
  • kanały wentylacyjne elastyczne z rur aluminiowych zwijanych z i zaginanych z taśmy aluminiowej,
  • kanały wentylacyjne prostokątne wykonane ze stali,
  • kanały wentylacyjne elastyczne z „PE” polietylenu (PEHD)
  • kanały wentylacyjne sztywne płaskie PVC o przekroju prostokątnym.

W tym artykule skupimy się wyłącznie na systemie skonstruowanym na kanałach z PEHD.

 

KANAŁY PEHD

Kanały PEHD są wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, tworzywo sztuczne o symbolu przemysłowym PE-HD. Jest on twardszy niż polietylen o małej gęstości PE-LD. Jest wytrzymały oraz odporny na wysoką temperaturę (+1200C).

PE-HD jest ceniony za dobre właściowsci mechaniczne, jednak jak przy każdym materiale nie należy z wytrzymałością przesadzać. Bardzo ważnym elementem świadczącym o jakości przewodu są grubości ścianek jakie zastosował producent.

Elastyczne przewody wentylacyjne z PE maja małe średnice zewnętrzne i przy odpowiednim doborze mogą zostać ukryte w warstwie posadzki, bruździe ściennej lub suficie podwieszanym.

 

BŁĘDY INSTALACYJNE

Częstym błędem jest poprowadzenie przewodów bezpośrednio w warstwie wylewki betonowej.
To rozwiązanie ma 2 poważne wady:

  • kanały PE poprowadzone w wylewce są narażone na uszkodzenia mechaniczne, beton podczas zasychania kurczy się co powoduję powstawanie licznych naprężeń które odpowiadają za siły rozciągające, w efekcie przewody pękają.
  • kanały PE poprowadzone w wylewce zazwyczaj są niezaizolowane, skutkiem będą większe spatki temperatur powietrza transportowanego niż w przewodach izolowanych, problemem również może być kondensacja parywodnej na sciankach kanału zalanego betonem.

Aby uniknąć wymienionych zjawisk przewody należy układać w warstwie styropianu lub wylewki przy wcześniejszym odpowiednim zaizolowaniu kanałów łupkami styropianowymi.

 

PROJEKTOWANIE INSTALACJI

Dzięki zastosowaniu wentylacji PE w przestrzeni sufitu podwieszanego możemy zaoszczędzić trochę wysokości pomieszczenie. Kanały są mniejsze, jak również ich średnice co zmniejsza wymaganą wysokość sufitu podwieszanego, średnio sufit podwieszany wymaga 25-35 cm. Przewody PE pozwolą zmniejszyć tą wysokość do 15-20 cm.

Dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja jest cicha i mało uciążliwa dla Użytkownika. Co prawda przewody PE mają lepszą akustykę niż SPIRO jednak różnica jest niezauważalna dla dobrze wykonanej instalacji.

Dobór średnicy ze względu na ilość transportowanego powietrza w m3/h jest podstawową zasadą przy wyborze kanałów. Rodzaj obiektu (budynek mieszkalny, magazynowy lub przemysłowy) dla którego instalacja powstaje ma wpływ na prędkości przepływu powietrza w przewodach.

Instalacja dla domu jednorodzinnego która będzie cicha oraz wydajna powinna mieć prędkości przepływu powietrza na poziomie 2,5-3,0 m/s (odcinki końcowe do anemostatów nawiewnych i wywiewnych) oraz 3,0-4,5 m/s na przewodach głównych.

Projektując instalację wentylacji z przewodów PE musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poniżej zamieszczone są obliczenia przepływu w rurach okrągłych elastycznych z PE oraz dla porównania obliczenia dla rur SPIRO.

Koniecznym jest przestrzegać zalecanych średnic dla maksymalnych przepływów powietrza. W przeciwnym wypadku instalacja będzie głośna i w rurach będzie szumieć.

https://poradnikprojektanta.pl/wp-content/uploads/downloads/2015/02/nomogram_przewody_wentylacyjne_SPIRO_do_500mm.pdf

 

Wentylacja mechaniczna w domu jednorodzinnym to instalacja komfortowa. Nawet źle zaprojektowana lub wykonana dostarcza świeże powietrze do domu. Dla użytkownika który całe życie mieszkał w budynkach z wentylacją grawitacyjną a następnie zamieszkał w domu z wentylacja mechaniczną, która gwarantuje ciągłą wymiane powietrza (nawet przy złym wykonaniu) użytkownik będzie zadowolony.

Dla jednej osoby powinniśmy doprowadzić 30 m3/h świeżego powietrza (1 wymiana na godzinę).

Źle działająca wentylacja dostarczająca 5-10 m3/h (1/3 wymiany na godzinę). Efekt jest podobny do lekko uchylonego okną z tą różnicą że wentylacja mechaniczna nie wychładza nam pomieszczenia jak otworzenie okna.

Dobrze działająca wentylacja dostarcza 25-30 m3/h - przy takiej wymianie efekt jest rewelacyjny.

 

ZALETY KANAŁÓW ELASTYCZNYCH PE (PEFLEX):

  • duża elastyczność w prowadzeniu przewodów,
  • materiał odporny na ścieranie,
  • material odporny na działanie czynników biologicznych i chemicznych,
  • niska waga,
  • łatwość montażu.

WADY KANAŁÓW ELASTYCZNYCH PE (PEFLEX):

  • możliwość pękania przy złym montażu,
  • wysoka cena elementów połączeniowych oraz oryginalnych skrzynek rozprężnych.