Jak wybrać skuteczny oczyszczacz powietrza

Wybór oczyszczacza powietrza spośród wielu dostępnych na rynku może okazać się niełatwy i pochłaniający czas. W tym poradniku znajdziesz instrukcję krok po kroku, która pomoże Ci dobrać oczyszczacz powietrza dostosowany do Twoich potrzeb. Wybór oczyszczacza powietrza powinien zależeć od trzech rzeczy: objętości oczyszczanego pomieszczenia, rodzaju zanieczyszczeń powietrza oraz od Twoich własnych potrzeb. Zanim dowiemy się więcej o oczyszczaczach powietrza, spójrzmy na to, co jest w powietrzu i jak zadbać o jego czystość.

CZY POWIETRZE WEWNĘTRZNE JEST ZANIECZYSZCZONE?


Jakość powietrza w Twoim domu lub biurze może być nawet 2-5 gorsza niż na zewnątrz. Zanieczyszczenia tworzące smog, m.in. pyły zawieszone PM 2.5, ultra-drobne cząstki UFPs, a także alergeny uwalniane przez rośliny to typowe zanieczyszczenia przenikające do naszych pomieszczeń. Zanieczyszczenia bez trudu wnikają do pomieszczeń przez nieszczelności okien oraz drzwi, a także przez wentylację. Nawet do kilkudziesięciu procent zanieczyszczeń zewnętrznych przedostaje się do pomieszczeń. Powietrze zewnętrzne to jednak nie jedyne źródło zanieczyszczeń w Twoim domu czy biurze. Wykorzystywane w budownictwie materiały oraz wyposażenie wnętrz emitują szkodliwe gazy m.in. lotne związki organiczne VOCs, do których należą rakotwórczy formaldehyd oraz benzen.
Zanieczyszczenia, które powstają w pomieszczeniu usuwane są przez wentylację. Aby system działał sprawnie musi być odpowiednio używany. W przypadku wentylacji naturalnej polega to na przewietrzaniu pomieszczeń lub niezamykaniu szczelnie okien, tak żeby "świeże" powietrze mogło dostać się do pomieszczenia. W przypadku wentylacji wspomaganej wentylatorem (mechanicznej), powietrze "świeże" wpływa przez nawiewniki. Cechą wspólną obu systemów jest sposób dostarczania 'świeżego' powietrza. Jest ono zasysane do pomieszczenia bezpośrednio z zewnątrz (bez filtracji) przez nieszczelności okna lub nawiewniki. Zasada działania jest prosta, zarówno wentylator jaki i naturalny ciąg kominowy wyciągają z pomieszczenia powietrze, w którego 'miejsce' napływa powietrze zewnętrzne. Problem pojawia się wtedy gdy na zewnątrz panuje smog, a 'świeże' powietrze, które dostaje się do naszych domów i biur jest zanieczyszczone pyłami zawieszonymi PM10 i PM2.5. W trakcie występowania smogu, do pomieszczeń przedostaje się ponad 50% zanieczyszczeń zewnętrznych! Poziom stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu wewnętrznym często przekracza poziomy dopuszczalne ze względu na ochronę zdrowia ludzi. Jak w takim razie ochronić się przed przedostaniem się smogu do pomieszczeń w których przebywamy? Czy powinniśmy szczelnie zamykać się w pomieszczeniach aby powstrzymać wpływanie smogu? Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu również powstają zanieczyszczenia. które muszą zostać usunięte przez system wentylacji. Zamykając szczelnie okna oraz nawiewniki powodujesz pogorszenie działania wentylacji, która usuwa zanieczyszczenia z wewnątrz pomieszczenia oraz dostarcza 'świeże' powietrze z tlenem.

Jak na pewno sam już zauważyłeś, nie ma idealnego rozwiązania, dlatego powietrze, którym oddychamy wymaga skutecznego oczyszczania.

POWIETRZE WPŁYWA NA TWOJE ZDROWIE, CZY TYLKO?


Jakość powietrza wewnętrznego wpływa na nasze zdrowie ale także na samopoczucie czy efektywność w pracy. Wielu naukowców zbadało związek pomiędzy niską jakością powietrza wewnętrznego, a zdolnością do koncentracji czy logicznego myślenia. Ich wyniki są jednoznaczne. Nieświeże i zanieczyszczone powietrze wpływa na naszą efektywność oraz dobre samopoczucie. Co więcej, naukowcy dowiedli, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem podczas snu ma bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie dnia następnego. Człowiek spędza 80-90% swojego czasu w pomieszczeniach. W ciągu dnia człowiek wdycha do płuc aż 12000 litrów powietrza. To bardzo dużo. Dlatego nawet niewielka ilość zanieczyszczeń znajdujących w powietrzu jest istotna dla naszego zdrowia. Negatywne skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie groźne dla dzieci, których układ odpornościowy nie został w pełni rozwinięty. Jakość powietrza, którym oddychamy ma znaczący wpływ na nasze życie. Warto zadbać o powietrze którym oddychamy, tak samo jak dbamy o jakość jedzenia czy wody pitnej.

JAK DBAĆ O CZYSTE POWIETRZE W POMIESZCZENIU?


W takim razie jak skutecznie zadbać o czyste powietrze? Poniżej znajdziesz trzy główne porady, które pomogą Ci poprawić jakość powietrza wewnętrznego:

W dalszej części poradnika dowiesz się jak krok po kroku wybrać odpowiedni oczyszczacz do Twojego pomieszczenia, jednak skupmy się wcześniej na dwóch pierwszych poradach.

1. Kontroluj źródła zanieczyszczeń wewnętrznych. Stosując się do tej rady, usuwasz problem już u źródła. Przechowuj środki czyszczące w dobrze wentylowanym miejscu. Staraj się nie palić papierosów w pomieszczeniu. Ogranicz używanie świec zapachowych oraz drewna w kominku.

2. Przewietrzaj pomieszczenie, nawet jeśli będziesz stosował się do powyższych zaleceń to nie będziesz w stanie pozbyć się wszystkich źródeł zanieczyszczeń. Pamiętaj, że wszystkie materiały budowlane, wyposażenie wnętrz czy sprzęt elektroniczny również emitują zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest aby regularnie wietrzyć pomieszczenia. Wietrzenie pomaga obniżyć poziom tych zanieczyszczeń w pomieszczeniu. A także dostarcza nam tlenu do oddychania.

3. Używaj oczyszczacza powietrza. Urządzenia te pomagają w uzyskaniu czystego i zdrowego powietrza, którym oddychamy. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia WHO uznała powietrze wewnętrzne jako 5-ty najbardziej wpływający czynnik na zdrowie człowieka. Jednak skoro zastanawiasz się nad kupnem oczyszczacza, to prawdopodobnie zdajesz już sobie sprawę z tego jak ważne dla Twojego zdrowia jest powietrze którym oddychasz.

Przy obecnym zanieczyszczeniu powietrza zewnętrznego, oczyszczanie powietrza w Twoim domu nie jest już luksusem, ale koniecznością.

JAK DZIAŁA OCZYSZCZACZ POWIETRZA?


Do usuwania zanieczyszczeń z powietrza oczyszczacze powietrza wykorzystują proces filtracji mechanicznej. Proces filtracji odbywa się z wykorzystaniem dwóch ważnych elementów oczyszczacza, są nimi wentylator i filtr lub szereg filtrów. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń stosuje się różne filtry. Zanim jednak opiszemy szerzej rodzaje dostępnych filtrów, skupmy się na tym, jak właściwie działa oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza posiada wentylator, który zasysa powietrze z pomieszczenia do urządzenia. Następnie przetłacza je przez filtr/filtry i wprowadza przefiltrowane powietrze z powrotem do pomieszczenia. Powietrze jest filtrowane gdy powietrze przechodzi przez filtr (filtry). Proces mechanicznej filtracji usuwa cząstki z powietrza, „przechwytując” je na materiale filtracyjnym. To bardzo ogólna definicja działania oczyszczacza powietrza, dlatego porównajmy działanie oczyszczacza do innego dobrze znanego urządzenia domowego.

Działanie oczyszczacza można porównać do działania odkurzacza wyposażonego w filtry. Odkurzacza zasysa i przetłacza powietrze wraz z kurzem przez filtr, którego struktura przepuszcza powietrza, jednak zatrzymuje kurz. Ponieważ kurz i brud gromadzi się na filtrze, przepływ powietrza jest możliwy tylko do pewnego stopnia zabrudzenia. Mówimy wtedy że odkurzacz się „zapchał”. Podobnie jest z filtrami w oczyszczaczu. Zabrudzony filtr musi zostać wymieniony, ponieważ w innym wypadku oczyszczacz będzie pracował głośno lub może ulec uszkodzeniu. Żeby zrozumieć proces filtracji oraz zabrudzenia się filtra, najlepiej wyobrazić sobie materiał porowaty, przez który przepływa powietrze.

Początkowo powietrze przepływa swobodnie przez otwory materiału, w których zatrzymują się również zanieczyszczenia. Zanieczyszczenia stopniowo zatykają wolne przestrzenie, utrudniając swobodny przepływ powietrza. Wraz z upływem czasu, zatykany wolnych przestrzeni jest coraz więcej. To powoduje całkowite zatkanie i przepływu powietrza staje się niemożiwy. Tak samo dzieje się z filtrami powietrza stosowanymi w oczyszczaczach powietrza. Filtr w oczyszczaczu to materiał porowaty bardzo o skomplikowanej strukturze. Dzięki czemu wolne przestrzenie są bardzo małe co pozwala na wychwytywanie najdrobniejszych cząsteczek zanieczyszczeń. Im struktura bardziej skomplikowana, tym lepiej wychwytuje cząstki stałe, jednak jest również bardziej podatna na zatykanie.

Zabrudzony i zatkany filtr powoduje głośną pracę oczyszczacza. Dzieje się tak ponieważ wentylator zaczyna 'mocniej' pracować. Na pewno zdarzyło Ci się, że zapomniałeś wymienić filtry w odkurzaczu. Pamiętasz o ile głośniej pracował wtedy odkurzacz? Możesz sprawdzić to również przytykając ssawkę odkurzacza. Przytkanie spowoduje wzrost oporów, a wentylator odkurzacza zacznie pracować o wiele głośniej niż normalnie. To samo zjawisko dotyczy oczyszczaczy powietrza, im bardziej zabrudzony filtr oczyszczacza, tym wentylator głośniej pracuje.

Ostatnim podobieństwem, które na pewno zauważyłeś już sam, jest szybkość zabrudzenia się filtrów. Im więcej kurzu odkurzysz tym szybciej musisz wymienić filtr odkurzacza. Im bardziej zanieczyszczone smogiem powietrze oczyszczamy, tym więcej cząstek stałych zatrzymanych jest w filtrze. Co powoduje jego szybsze zabrudzenie i zużycie. Bądź ostrożny wybierając oczyszczacz powietrza, którego żywotność filtra została określona na 10 lat. Sprawdź dla jakich warunków pracy zadeklarowano jego żywotność. Pamiętasz, im lepszy filtr tym szybciej się zużywa. Łatwo wyciągnąć wnioski, że im wolniej się zużywa tym...

Jak opisaliśmy powyżej, proces filtracji zależy od dwóch elementów oczyszczacza. Po pierwsze od wentylatora, który odpowiada za ilość zasysanego powietrza. Po drugie, od zastosowanych filtrów, od których zależy skuteczność usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Skoro już wiesz jak działa oczyszczacz powietrza, wybierz produkt który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Poniżej znajdziesz wskazówki jak zrobić to krok po kroku.

DOBIERZ OCZYSZCZACZ W 3 KROKACH.


Odpowiedni dobór wymaga odpowiedniej wiedzy. Poniżej znajdziesz informacje oraz wskazówki, które pomogą Ci w wyborze oczyszczacza powietrza.

Jak obliczyć wymaganą ilość czystego powietrza?


Żeby wybrać odpowiedni oczyszczacz, potrzebujesz znać wielkość pomieszczenia, w którym chcesz oczyścić powietrze. Bądź ostrożny, wielu producentów wskazuje powierzchnię pomieszczenia dla którego oczyszczacz zapewni czyste powietrza. Pamiętaj, że takie same pomieszczenia mogą być różnej objętości ze względu na ich wysokość.

Dlatego lepiej sam dobierz odpowiednie dla siebie urządzenie, zamiast skazywać się na niewłaściwy dobór i sugestie producentów. Zrób to sam i oblicz wymaganą ilość dostarczanego przez oczyszczacz czystego powietrza. Obliczona ilość zagwarantuje Ci wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu. Poniżej znajdziesz jak to zrobić.

1

Określ kubaturę pomieszczenia


Posłużymy się przykładem wyboru oczyszczacza powietrza do sypialni o powierzchni 10 m2

Przykład:

Powierzchnia pomieszczenia: 10 m2

Wysokość pomieszczenia: m2

Objętość pomieszczenia: 10 m2 x 2,5m = 25 m3

2

Określ wymaganą ilość czystego powietrza


Zaleca się aby powietrze w pomieszczeniu zostało przefiltrowane minimum 3-krotnie w ciągu jednej godziny. Co oznacza, że oczyszczacz w ciągu jednej godziny powinien dostarczyć czyste powietrze w ilości równej trzem objętościom oczyszczanego pomieszczenia. Parametr określający wymaganą ilość dostarczanego czystego powietrza w ciągu jednej godziny nazywany jest wydajnością oczyszczania.

Przykład:

3 wymiany powietrza w pomieszczeniu o objętości 25 m3 w ciągu 1h

Wydajność oczyszczania: 3 x 25 m3 = 75 m3/h

Pamiętaj, że wydajność oczyszczania powinna być dopasowana do jednego pomieszczenia. Ponieważ urządzenia te są przeznaczone do pojedynczych pomieszczeń. Aby przefiltrować powietrze z wielu pomieszczeń, wydajność oczyszczacza musiałaby być bardzo wysoka. Co prawdopodobnie i tak nie zagwarantowałoby skutecznego oczyszczenia powietrza w całym mieszkaniu czy biurze. To dlatego, że wentylatory w oczyszczaczach nie mają takiej mocy żeby zasysać powietrza z z drugiego pokoju. Gdyby wentylatory w oczyszczaczach był większej mocy to byłyby bardzo głośne i powodowały przeciągi.

Pamiętaj, obliczając wymaganą wydajność oczyszczacza, musisz wziąć pod uwagę objętość, a nie powierzchnię pomieszczenia.
Wybierz oczyszczacz powietrza z odpowiednim wskaźnikiem CADR

Znasz już wymaganą wydajność oczyszczania powietrza, jednak jak wybrać oczyszczacz, który spełni Twoje wymagania? Zwróć uwagę na parametr CADR, który udostępniany jest przez sprawdzonych producentów. Prawidłowy dobór oczyszczacza powinien opierać się na tym parametrze, a nie deklaracji sprzedawcy dotyczącej metrów kwadratowych oczyszczanej powierzchni.

Parametr CADR Clean Air Delivery Rate – czyli Wskaźnik Dostarczania Czystego Powietrza informuje o wydajności z jaką oczyszczacz dostarcza powietrze czyste w 100%. Parametr wyrażany jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Wskaźnik CADR jest wydajnością oczyszczacza uwzględniającą skuteczność filtracji. Aby lepiej zrozumieć wskaźnik, posłużymy się teoretycznym przykładem. Jeśli wydajność urządzenia wynosi 200 m3/h natomiast skuteczność filtracji jest równa 100%, wtedy CADR będzie wynosił 200 m3/h.

Jeżeli wydajność wynosi 200 m3/h i skuteczność filtracji wynosi 50%, to CADR będzie wynosił 100 m3/h.

Wskaźnik CADR uwzględnia w sobie dwa ważne parametry oczyszczacza, czyli wydajność wentylatora oraz skuteczność oczyszczania (filtracji). Wskaźnik CADR jest bardzo wygodny, ponieważ umożliwia dobór odpowiedni do naszych potrzeb. Mówi nam ile dokładnie czystego powietrza dostarczy oczyszczacz w ciągu godziny. Bądź ostrożny przy sprawdzaniu wskaźnika CADR. Wielu producentów nadal podaje informację dotyczącą tylko wydajności wentylatora. Wydajność wentylatora określana jest również w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). dlatego łatwo ją pomylić z CADR. Wydajność wentylatora informuje wyłącznie o tym, ile powietrza zostanie zassane do oczyszczacza. Ten parametr nie wskazuje ile czystego powietrza zostanie dostarczone do pomieszczenia, ponieważ zależy to również od skuteczności oczyszczania. To właśnie dlatego stosuje się wskaźnik CADR

JAKĄ TECHNOLOGIĘ OCZYSZCZANIA WYBRAĆ?


Oczyszczacz powietrza pobiera z pomieszczenia powietrze, w którym zawarte są zanieczyszczenia stałe oraz gazowe. Następnie powietrze przepływa przez filtry, które zatrzymują te zanieczyszczenia. Aby urządzenie działało sprawnie, musi pobierać wystarczającą ilością powietrza oraz posiadać odpowiednie filtry lub inne technologie oczyszczania. Wybór odpowiedniej wielkości oczyszczacza powietrza zagwarantuje Ci wymaganą wydajność. Drugim krokiem jest wybór filtrów i technologii oczyszczania, które usuną zanieczyszczenia z powietrza. Zanim powiemy więcej o filtrach, musimy spojrzeć na to, jakie rodzaje zanieczyszczeń występują w powietrzu.

W powietrzu znajdują się zanieczyszczenia, które mogą zostać podzielone na trzy rodzaje. Zanieczyszczenia fizyczne czyli: kurz, pył zawieszony PM 2.5 i PM 10 oraz cząstki ultra drobne UFPs. Zanieczyszczenia chemiczne, do których zalicza się nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, formaldehyd, benzen i inne lotne związki organiczne VOCs. Zanieczyszczenia biologiczne, to między innymi wirusy i bakterie, a także roztocza, patogeny oraz zarodniki roślin. W zależności od Twoich potrzeb wybierz rodzaj oraz ilość etapów oczyszczania. Poniżej znajdziesz wskazówki oraz informację jakie filtry wybrać najlepiej w zależności od rodzaju zanieczyszczeń oraz przeznaczenia oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze antysmogowe

Do usunięcia smogu najlepiej wybrać oczyszczacz wyposażony w filtr wstępny oraz filtr przeciwpyłowy. Dodatkową zaletą urządzenia będzie posiadanie generatora jonów ujemnych. Filtr wstępny usuwa większe zanieczyszczenia, kurz oraz sierść zwierząt domowych. Generator jonów ujemnych ładuje elektrostatycznie unoszone w powietrzu zanieczyszczenia stałe. To powoduje, że są one przyciągane do innych powierzchni (np. mebli, podłogi). Następnie mogą być usunięte (np. odkurzone) . Ponadto, pomiędzy naładowanymi ujemnie zanieczyszczeniami a materiałem filtracyjnym występują siły przyciągania elektrostatycznego, które ułatwiają ich przechwytywanie. Kluczowym etapem oczyszczania w urządzeniach antysmogowych jest usuwanie zanieczyszczeń na filtrze przeciwpyłowym. Filtr usuwa składniki smogu m.in. pył zawieszony PM 10 i PM 2.5 oraz UFPs, czyli ultra drobne cząstki pyłu. Filtr przeciwpyłowy oczyszcza także powietrze z zanieczyszczeń biologicznych takich jak: bakterie, roztocza oraz zarodniki roślin. W zależności od klasy filtrów różni się one skutecznością filtracji.

Najwyższą klasą stosowaną w urządzeniach domowych jest filtr HEPA H13. Filtr gwarantuje usuwanie ponad 99,95% cząstek MMPS o rozmiarze 0,3 um. Skuteczność filtracji określa się dla cząstek MMPS (Most Penetrating Particle Size) ponieważ są to cząstki najtrudniejsze do przechwycenia przez filtr. Zanieczyszczenia większe lub mniejsze od MMPS (0,3 um) filtrowane są z taką samą lub wyższą skutecznością. Poniżej przedstawiono aktualną klasyfikację filtrów wg normy PN-EN 1822-1:2009. Zwróć uwagę na poziomy skuteczności filtracji różnych filtrów. Poziom skuteczności filtracji EPA E10 jest prawie 15% niższy niż filtra HEPA H13. Natomiast różnica skuteczności filtracji pomiędzy klasą H13 a klasą H14 (lub wyższymi) wynosi mniej niż 0,5 promila (<0,05% ). Pomimo, że nazewnictwo filtrów przeciwpyłowych uległo zmianie przed 2010 r, wielu producentów wciąż błędnie określa filtry EPA E10 jako filtry HEPA H10. Co sugeruje, że filtr należy do grupy wysoko skutecznych filtrów powietrza (HEPA - High Efficiency Particulate Air).

Grupa filtrów Klasa Skuteczność Penetracja
EPA E10 ⩾ 85 ⩽ 15
EPA E11 ⩾ 95 ⩽ 5
EPA E12 ⩾ 99,5 ⩽ 0,5
HEPA H13 ⩾ 99,95 ⩽ 0,05
HEPA H14 ⩾ 99,995 ⩽ 0,005
ULPA U15 ⩾ 99,9995 ⩽ 0,0005
ULPA U16 ⩾ 99,99995 ⩽ 0,00005
ULPA U17 ⩾ 99,999995 ⩽ 0,000005

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczaczy wyposażonych w filtry ULPA. Przecież im wyższa skuteczność filtracji tym urządzenie sprawniej oczyszcza powietrze. W rzeczywistości ich stosowanie w oczyszczaczach powietrza jest niepraktyczne. Filtry ULPA przeznaczone są do oczyszczania powietrza do poziomu wymaganego przy produkcji mikroprocesorów lub w salach operacyjnych. W tego rodzaju specjalistycznych pomieszczeniach wykorzystuje się system wentylacji mechanicznej, która nawiewa tylko oczyszczone powietrze. Dlatego osiągnięcie restrykcyjnych poziomów jakości powietrza jest w ogóle możliwe. Zastosowanie filtrów H14 lub ULPA w oczyszczaczu powietrza nie zagwarantuje tak samo czystego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz biurowych. Powietrza oczyszczone jest w nich ciągle mieszane z powietrzem zanieczyszczonym z zewnątrz. Filtry o klasie wyższej niż filtry H13 są znacznie droższe ze względu na swoje przeznaczne. Ich stosowanie zwiększa koszty późniejszej wymiany filtrów na nowe.

Jak już wyjaśniliśmy w tym poradniku, wraz ze wzrostem skuteczności filtracji rosną także opory przepływu powietrza na filtrze. Im większe opory tym mniejsza wydajność oczyszczacza i głośniejsza praca. Stosowanie w urządzeniach domowych filtrów klasy wyższej niż H13 jest niepraktyczne ponieważ obniżenia natomiast wzrost skuteczności oczyszczania jest niewielki. Różnica pomiędzy filtrem klasy H13 a H14 wynosi mniej niż 0,5 promila (<0,05%). Dzieje się tak ponieważ, wentylator nie będzie w stanie przetłoczyć takiej samej ilości powietrza przez filtr o wyższych oporach. Z kolei zastosowanie wentylatora o większej mocy spowoduje większe zużycia energii oraz głośniejszą pracę.

Rozważmy wszystkie informację jeszcze raz. Wybierając oczyszczacz antysmogowy zwróć uwagę na klasę zastosowanego filtra. Pomiędzy filtrem E10 a H13 różnica skuteczności filtracji jest dość duża (prawie 15%). Natomiast pomiędzy filtrami H13 i H14 różnica w skuteczności filtracji wynosi jedynie 0,5 promila (< 0,05%). Opory filtrów klasy H14 lub wyższych są znacznie większe przez co wydajność urządzenia może być mniejsza, co będzie miało większe znaczenie dla parametru CADR. Przypomnijmy, że to parametr CADR jest kluczowym parametrem ponieważ mówi ile czystego powietrza dostarczy oczyszczacz.

Oczyszczacze dla alergików

Reakcje alergiczne wywoływane są przez alergeny, którymi są wszystkie substancje wywołujące reakcję uczuleniową. Mogą być nimi zarówno substancje pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego, a także proste związki chemiczne. Oczyszczacz powietrza nie wyleczy z alergii ale pomoże pozbyć się z powietrza substancji powodujących alergię.

Oczyszczacz dla alergików podobnie jak antysmogowy powinien posiadać filtr przeciwpyłowy, który usuwa roztocza oraz zarodniki roślin. W celu usuwania z powietrza bakterii powinno stosować się filtr klasy nie niższej niż H13. Drugim etapem oczyszczania w tego rodzaju urządzeniach powinien być filtr węgla aktywnego. Filtr usuwa nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy oraz lotne związki organiczne VOCs m.in. rakotwórczy formaldehyd i benzen. W celu oczyszczenia powierza z gazów chemicznych można wykorzystać filtr fotokatalityczny, rozkład substancji organicznych zatrzymanych w filtrze.

Dodatkową zaletą urządzenia będzie posiadanie filtru antybakteryjnego oraz lampy UV. Filtr antybakteryjny skutecznie eliminujący bakterie przenoszone w powietrzu. Lampa UV niszczy bakterie i wirusy oraz inne patogeny przenoszone drogą powietrzną. Używa w tym celu światła o długości 365 nanometrów. Lampa UV jest przydatna do dezynfekacji powietra.

W zależności od przeznaczenia urządzenia, zwróć uwagę na zastosowane w nim technologie oczyszczania. Szczególną uwagę zwróć na zastosowany w urządzeniu filtr przeciwpyłowy oraz jego klasę, która informuje o skuteczności filtracji. Najwyższą klasą stosowaną w urządzeniach domowych jest filtr HEPA H13, który zapewnia odpowiednio skuteczną filtrację.

Filtry wielowarstwowe umożliwiają jednoczesne wykorzystanie oczyszczacza powietrza jako urządzenie antysmogowe i dla alergików. Filtry wielowarstwowe znajdują się w jednej kasecie, dlatego ich wymiana jest bardzo prosta.

Pomimo, że oczyszczacze powietrza wykorzystywane są najczęściej jako urządzenia antysmogowe lub przeznaczone dla alergików to znajdują one także inne zastosowania. Urządzenia sprawdzą się także w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń pochodzących z dymu papierosowego. Przede wszystkim mogą być stosowane również w miejscach, w których zależy nam na poprawie jakości powietrza którym oddychamy. Jakość powietrza wewnętrznego wpływa na Twoje zdrowie, samopoczucie oraz efektywność pracy i uczenia się. Warto zadbać o czyste powietrze!

JAKĄ TECHNOLOGIĘ OCZYSZCZANIA WYBRAĆ?


Znasz już najważniejsze parametry Twojego oczyszczacza, czyli wymaganą wydajność oczyszczania (CADR) oraz rodzaj i ilość etapów oczyszczania. Pozostał ostatni krok do wyboru urządzenia dobranego do Twoich potrzeb. Aby to zrobić, rozważ pozostałe cechy oczyszczacza, które dla ułatwienia wymieniliśmy poniżej, zaczynając od najważniejszych:

1.HAŁAS

Jest to zdecydowanie jeden z ważniejszych dodatkowych parametrów urządzenia. Oczyszczacz powietrza będzie pracował w trakcie Twojego odpoczynku lub pracy, obydwie czynności wymagają ciszy i spokoju. Według normy dotyczącej ochrony przed hałasem w budynkach PN-B-02151-2, poziom głośności docierający do człowieka nie powinien przekraczać 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w ciągu nocy. Pamiętaj, że wartość natężenia dźwięku docierającego do Twojego ucha maleje wraz ze zwiększeniem odległości od źródła dźwięku. Przykładowo, generowany przez urządzenie hałas 38 dB w odległości 2m od urządzenia wynosi już 30 dB. Hałas generowany przez urządzenie jest fachowo nazywany mocą akustyczną urządzenia. Natomiast poziom hałasu jest miarą natężenia hałasu odbieranego przez ludzkie ucho z danej odległości od źródła hałasu. Przykładowo, szmery w domu powodują hałas na poziomie 40 dB, natomiast szum w biurach to poziom 50 dB. Należy zdać sobie sprawę, że im większa wydajność oczyszczacza powietrza, tym większy hałas generuje wentylator oraz przepływające przez kratkę wylotową powietrze.

2.POBÓR MOCY

Czyste powietrze kosztuje, jednak na pewno nie chcesz aby Twoje rachunki za prąd drastycznie wzrosły. Zwróć uwagę na maksymalny pobór mocy aby wybrać bardziej energooszczędny oczyszczacz powietrza. Im większa moc, tym większe zużycie energii elektrycznej. Moc podawana jest w jednostkach W (Watach).

3.TRYBY STEROWANIA

Możliwość wyboru różnych trybów jest bardzo przydatna. Warto zwrócić uwagę na możliwość funkcji włączenia szybkie oczyszczenia powietrza na wyższym biegu lub cichą pracę na niższym. mogą okazać się bardzo przydatne. Praktycznym rozwiązaniem jest tryb automatyczny, który zmienia wydajność oczyszczacza w zależności od aktualnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 w pomieszczeniu

4.WYMIANA FILTRÓW

Zanieczyszczone filtry muszą zostać wymienione, inaczej urządzenie zacznie hałasować lub może się uszkodzić. Sprawdź czy oczyszczacz posiada wbudowaną funkcję informowania o konieczności wymiany filtrów. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowania kaset filtracyjnych zawierających filtry wielowarstwowe, których wymiana jest o wiele łatwiejsza. Warto zwrócić uwagę na żywotność filtrów, ponieważ od niej zależy jak często będziemy musieli wymieniać je na nowo. Konieczność wymiany filtrów wpłynie na późniejsze koszty eksploatacyjne urządzenia. Bądź ostrożny, wielu producentów deklaruje bardzo długą i nieprawdopodobną żywotność filtrów, nawet 10 letnią (sic!). Być może jest to możliwe gdybyśmy filtrowali tylko czyste powietrze, tylko po co używać wtedy oczyszczacza? Prawda jest taka, że filtry w oczyszczaczu ulegają zużyciu, podobnie jak filtry w odkurzaczu. Ich regularna wymiana jest konieczna aby urządzenie działało prawidłowo.

5.DODATKOWE FUNKCJE

Możliwość sterowania poprzez aplikację mobilną lub pilota ułatwiają korzystanie z urządzenia. Funkcja automatycznego gaszenia panelu sterowania na pewno sprawdzi się w urządzeniach przeznaczonych do sypialni. Diody przycisków lub wyświetlacz mogą przeszkadzać podczas zasypiania. Szukasz oczyszczacza do pokoju dziecięcego? Sprawdź czy posiada wbudowaną funkcję child lock oraz zabezpieczenie wyłączające urządzenie przy jego upadku. Chcesz znać poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu? Wybierz urządzenie wyposażone w czujnik PM 2.5 i wskaźnik jakości powietrza.

6.WYGLĄD

Oprócz łatwości w użyciu oraz skuteczności oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę na jego wygląd. Pamiętaj, że od teraz będzie on stanowił stałe wyposażenie wnętrza Twojego salonu, sypialni, pokoju dziecięcego lub biura.

Zadbaj o jakość powietrza wewnętrznego w profesjonalny sposób!

Wybierając oczyszczacz powietrza kieruj się Twoim potrzebami. Zdecyduj sam ile czystego powietrza potrzebujesz dostarczyć do pomieszczenia aby móc oddychać zdrowym powietrzem. Nie skazuj się na niewłaściwy dobór urządzenia oparty na często zawyżonych deklaracjach producenta. które mówią o tym jaką powierzchnie „oczyści” urządzenie. Parametr mówi o tym jaka ilość czystego powietrza zostanie dostarczona do pomieszczenia w ciągu jednej godziny. Sprawdź również jakie dodatkowe funkcje będą dla Ciebie przydatne w trakcie użytkowania i wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na prawidłowy dobór oczyszczacza powietrza jest kierowanie się parametrem CADR.