Jaki czujnik czadu wybrać?

Czy Twój czujnik czadu uratuje Ci życie i uchroni przed „cichym zabójcą”?

Na zatrucie tlenkiem węgla jesteśmy narażeni podczas pożaru lub gdy dogrzewamy się np. gazem lub węglem, a piece lub przewody kominowe są nieszczelne. Czad jest bezwonny i bezbarwny, a więc trudny do wykrycia. Już długotrwałe wdychanie tlenku węgla o stężeniu 50 ppm (ang. parts per million – ilość cząsteczek CO w 1 mln cząsteczek powietrza) może być groźne dla małych dzieci lub osób starszych.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w poprzednim sezonie grzewczym (od 1 października 2016 do 31 marca 2017 r.) tlenek węgla zabił 61 osób, a w tym (od 1 października 2017 r. do 28 stycznia 2018 r.) – jest już 41 ofiar śmiertelnych.

Sprawne technicznie i prawidłowo użytkowane czujniki tlenku węgla służą do ochrony ludzi przed poważnymi skutkami ekspozycji na ten trujący gaz, dlatego należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem i w razie alarmu, po podjęciu koniecznych środków bezpieczeństwa, należy natychmiastowo znaleźć i usunąć źródło zagrożenia. Niezbędne jest, w szczególności, wykonywanie (przez osoby posiadające do tego odpowiednie kompetencje i uprawnienia) okresowych przeglądów, konserwacji oraz napraw przewodów kominowych. Nie należy także zatykać otworów/kratek wentylacyjnych oraz zaklejać okien w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia mogące emitować tlenek węgla, natomiast wskazane jest regularne wietrzenie takich pomieszczeń. Zawsze, w sytuacji zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla, wskazane jest również powiadomienie o tym odpowiednich służb i podporządkowanie się do wydawanych przez te organy poleceń.

Detektory tlenku węgla nie powinny być traktowane jako zamienniki prawidłowej instalacji i konserwacji urządzeń do spalania paliwa.


Źródło: UOKiK

Normy i oznakowanie


CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Należy się wystrzegać wszystkich czujników bez takiego oznaczenia. Niestety często to oznakowanie jest mylone ze znakiem „China export”, które nie ma nic wspólnego z wcześniej omawianym znakiem CE:

Jednak samo oznakowanie CE to nie wszystko. Należy sprawdzić czy detektor jest oznakowaną nazwą normy PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05 – dzięki temu, może sugerować, że przedsiębiorca odpowiedzialny za produkt przeprowadził odpowiednie badania pod kątem wymagań określonych w powyższej normie i pozwala to sprawdzić czy dany produkt jest bezpieczny.

 

 

 

Sprawdź czy Twój czujnik zapewni Ci bezpieczeństwo


Jeśli stoisz przed zakupem czujnika, bądź już go posiadasz poza powyższymi poradami warto sprawdzić czy towar nie należy do czarnej listy RAPEX – czyli systemu wczesnego ostrzegania konsumentów przed produktami bezpośrednio zagrażającemu życiu i zdrowiu konsumentów. Warto podkreślić, że często importerzy sprowadzają te same produkty pod innymi nazwami, bądź produkty które są niebrandowane, dlatego też przede wszystkim sugerujemy kupować produkty markowe - łatwe do zidentyfikowania. Oto lista produktów sprzedawana w Polsce, która znajduje się na czarnej liście i powinna pomóc w uniknięciu kupna złego czujnika:

Producent: Zolta / Longsin
 
Model: LS-858-4
 
Numer serii / Kod kreskowy: 2000010016600

Niebezpieczeństwo: Uduszenie

Produkt nie jest wystarczająco czuły w odniesieniu do wykrycia tlenku węgla.

Produkt nie spełnia wymagań Rozporządzenia o produktach budowlanych i odpowiedniej normy europejskiej EN 50291.


Producent: Nieznany
 
Model: JKD-602
 
Numer serii / Kod kreskowy: 5902367970307

Niebezpieczeństwo: Uduszenie

Produkt nie jest wystarczająco czuły w odniesieniu do wykrycia tlenku węgla.

Produkt nie spełnia wymagań Rozporządzenia o produktach budowlanych i odpowiedniej normy europejskiej EN 50291.


Producent: ORNO
 
Model: OR-DC-605
 
Numer serii / Kod kreskowy: 5901752481312

Niebezpieczeństwo: Uduszenie

Produkt nie jest wystarczająco czuły w odniesieniu do wykrycia tlenku węgla.

Produkt nie spełnia wymagań Rozporządzenia o produktach budowlanych i odpowiedniej normy europejskiej EN 50291.


Producent: CMI
 
Model: JB-C686L - 345691
 
Numer serii / Kod kreskowy: 4007873456916

Niebezpieczeństwo: Uduszenie

Detektor nie jest wystarczająco czuły na CO. Alarm nie włącza się natychmiast, ludzie przebywający w pomieszczeniu mogą się odurzyć i może wystąpić uduszenie.

Produkt nie jest zgodny z odpowiednią normą europejską EN 50291.



Pełna lista czujników w bazie RAPEX znajduje się: TUTAJZobacz listę przebadanych czujników przez UOKiK: TUTAJ

 

Gdzie montować czujnik?


Montaż czujnika czadu jest prosty i można go wykonać samodzielnie przestrzegając przy tym zaleceń w instrukcji. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • Najlepiej montować go na wysokości głowy dorosłego człowieka – czyli około 170-180cm od podłogi i co najmniej 30cm od sufitu. Montujemy je na ścianie lub możemy postawić je na płaskiej powierzchni – chyba, że w instrukcji jest napisane inaczej.
  • Gdy umieścimy czujnik w pobliżu potencjalnego źródła emisji to należy pamiętać, aby zachować przynajmniej 1m odległość. Dobrym miejscem jest również sypialnia bądź pomieszczenia w którym najczęściej przebywamy.
  • Należy unikać miejsc nasłonecznionych oraz trzymać je z dala od okien oraz wentylacyjnych otworów. Nie powinno się również trzymać w miejscach, gdzie czujnik jest zasłonięty meblami bądź jakimkolwiek innym miejscu, w którym będzie ograniczony dopływ powietrza.

 

Jaki czujnik wybrać?


Czujniki czadu są jedynym skutecznym sposobem na ochronę przed zaczadzeniem, dlatego też powinniśmy wybrać tylko markowe i sprawdzone produkty. Możemy dodatkowo jednak wybrać również taki, który będzie odpowiadał naszym osobistym preferencjom i spełniaj nasze dodatkowe oczekiwania:

  • Czas Gwarancji - produkty marki Kidde mają od 7 do 10lat gwarancji
  • Zasilanie - bezprzewodowe, bateryjne, lub z wbudowaną baterią nawet do 10LAT!
  • Wyświetlacz LCD - pokazujący aktualne stężenie CO.
  • Dodatkowy czujnik dymu

Zobacz sprawdzone czujniki czadu