Dobór nagrzewnic

 

 

OBLICZENIA

Najprostszą, wstępną metodą doboru nagrzewnicy powietrza jest skorzystanie z ougólnionego przelicznika: 1 kW mocy grzewczej na 10m2 pomieszczenia.

WYBÓR URZĄDZENIA

Gdy podejmiemy decyzję o zakupie nagrzewnicy musimy zastanowić się nad tym czy ma być gazowa, olejowa czy może elektryczna. Każdy typ nagrzewnicy posiada inną specyfikację.

 

 

Obliczenie zapotrzebowania na moc grzewczą


 

Najprostszą, wstępną metodą doboru nagrzewnicy powietrza jest (w przypadku budynku dobrze izolowanego i wysokości pomieszczenia ~2,6 m) skorzystanie z ougólnionego przelicznika:

1 kW mocy grzewczej na 10 m2 pomieszczenia (ew. 0,04 kW na 1 m3 kubatury pomieszczenia).

 

DLA DOKŁADNYCH OBLICZEŃ PODAJEMY WZÓR NA OBLICZENIE WYMAGANEJ MOCY CIEPLNEJ:

V x ΔT x K = kcal/h 

V – objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (szer x dł x wys) w m3

ΔT – wymagany przyrost temperatury (0C)

K – współczynnik izolacji cieplnej

LEGENDA

 


V = szerokość 4 m, długość 12 m, wysokość 3 m, Objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane = 144 m3

ΔT = temperatura wewnątrz bez ogrzewania -50C, temperatura wymagana w pomieszczeniu +180C, T = 230C

K = współczynnik zależny od rodzaju konstrukcji oraz izolacji

K=3,0-4,0 - Nieizolowany
Prosty budynek z drewna lub blachy falistej

K=2,0-2,9 - Słaba izolacja
Prosta konstrukcja, pojedyncza warstwa z cegieł, proste okna I dach

K=1,0-1,9 - Średnia izolacja
Konstrukcja standardowa, podwójna wartwa cegieł, niewiele okien, standardowo zamknięty dach

K=0,6-0,9 - Dobra izolacja
Konstrukcja zaawansowana, podwójnie izolowana cegła, niewiele okien podwójnych, solidny fundament, dach z materiałów dobrze izolujących

 

PRZYKŁAD:


115 x 18 x 4,5 = 9315 kcal/h = 10,8 kW

(V x ΔT x K = kcal/h) 

 

1 kW = 860 kcal/h

1 kcal/h = 3,97 Btu/h

1 kW = 3412 Btu/h

1 Btu/h = 0,252 kcal/h

 

 

Wybór rodzaju urządzenia


 

NAGRZEWNICE ZASILANE ELEKTRYCZNIE

 

Są przeznaczone do ogrzewania niewielkich powierzchni takich jak: budka, pakamera, mały kiosk czy sklepik. Charakteryzuje ją niewielka wydajność względem dużego zużycia mocy. Urządzenie to jest najbardziej efektywne, przy ogrzewaniu pomieszczeń o powierzchni do 5m2. Oczywiście, nie jest to równoznaczne z tym że nie można za pomocą tego urządzenia ogrzać większych metraży. Owszem jest to możliwe, lecz trzeba się liczyć z wysokim rachunkiem od dostawcy energii elektrycznej. Pozytywną cechą jest to że nagrzewnice elektryczne bardzo szybko ogrzewają temperaturę całego pomieszczenia, spowodowane jest to wentylatorem który który rozprowadza ciepłe powietrze. Kolejną zaletą która niewątpliwie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania jest brak otwartego ognia. W przypadku awarii nagrzewnicy nie istnieje niebezpieczeństwo zaprószenia ognia bądź wybuchu samego urządzenia. Pozostałymi cechami są: prostota obsługi, przystosowanie do pracy ciągłej, mobilność, nie zużywają tlenu oraz nie emitują spalin.

 

 

NAGRZEWNICE GAZOWE

 

Posiadają najlepiej zachowane proporcje między ceną a jakością/wydajnością . Samo urządzenie, jak i paliwo do nich przeznaczone charakteryzują się niewielkimi cenami zakupu. Nagrzewnice gazowe w 100% mobilne ponieważ nie wymagają podpięcia do instalacji elektrycznej, co umożliwia nam swobodne przemieszczanie urządzenia i instalacje wybranym dogodnym dla nas miejscu. Powinno się ich używać do nagrzewania dużych powierzchni. Zaletą tych urządzeń jest możliwość regulacji mocy oraz intuicyjna obsługa. Nagrzewnice zasilane gazem nie są jednak pozbawione wad. Paliwo które się wypala wypiera z pomieszczenia tlen, co w pomieszczeniach o słabej wentylacji powietrza może doprowadzić do zaczadzenia. Dodatkowo nagrzewnica podczas spalania wytrąca dużo wody, co może skutkować powstaniem wilgoci i grzybów w pomieszczeniu bez odpowiedniej wentylacji.

 

 

NAGRZEWNICE OLEJOWE

 

Przeznaczone są do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń. Cechuje je bowiem wysoka wydajność i największy komfort użytkowania. Tu jednak rodzi się pytanie – z odprowadzeniem spalin czy bez? Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin adresowane są do ogrzewania dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie – hal, budynków mieszkalnych, itp. Emitują wyłącznie czyste i ciepłe powietrze, dzięki odprowadzaniu spalin. Natomiast nagrzewnice bez odprowadzania spalin zaleca się używać w pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały przepływ powietrza, np. na budowach. W związku z tym, że nie mają odprowadzania spalin całe ciepło uzyskane ze spalania przekazywane jest do ogrzewanego pomieszczenia. Olej opałowy, który używa się do zasilania tego rodzaju nagrzewnic jest stosunkowo tani, ale to nie jedyna zaleta. Nagrzewnice olejowe cechuje największa wydajność.

 

 

INNE RODZAJE NAGRZEWNIC

 

W zdecydowanie mniejszym stopniu popularne są na przykład nagrzewnice na przepracowany olej, które mogą okazać się najlepsze do warsztatu albo nagrzewnice na paliwa stałe. Odrębną kategorię stanowią też nagrzewnice wodne – w zamyśle mają one eliminowac jeden z głównych problemów nagrzewnic elektrycznych, a mianowicie nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, tylko wodę, a wentylator wydmuchuje z nagrzewnicy powietrze grzane przez wymiennik woda-powietrze. Dzięki temu pomieszczenie wychładza się wolniej, jednak w warsztatach i pomieszczeniach gospodarczych nagrzewnice wodne nie mają wielkich zastosowań choćby ze względu na spore zapotrzebowanie na prąd. Z tego samego powodu rzadko stosuje się nagrzewnice kanałowe montowane w przewodach wentylacyjnych.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Reasumując, najlepszymi nagrzewnicami wydają się być te olejowe jednak tutaj wydajność i efektywność definiuje cenę tego produktu. Nagrzewnice zasilane elektrycznie napewno są tańsze w zakupie, lecz koszta ich eksploatacji są bardzo wysokie, najrozsąniejszym wydaje się być wybór nagrzewnicy gazowej – nie są najdroższe i zasilane są za pomocą taniego paliwa. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylaci. Tego problemu można uniknąć kupując nagrzewnicę elektryczną, jednak coś kosztem czegoś. Z kolei jedyną wadą nagrzewnicy olejowej jest swąd spalin, należy jednak pamiętać że nagrzewnice olejowe nie generują wilgoci.

 

 

NAGRZEWNICE WODNE

 

Nagrzewnice wodne z wentylatorem wykorzystuje się do ogrzewania dużych przestrzeni. Niewielkie wymiary w stosunku do mocy grzewczej sprawiają, że najczęściej stosuje się je do ogrzewania:

  • warsztatów i pomieszczeń produkcyjnych,
  • magazynów,
  • sklepów,
  • pomieszczeń biurowych

Najczęściej spotykanym błędem  podczas zakupu nagrzewnicy wodnej jest kierowanie się jej mocą maksymalną. Maksymalna moc grzewcza osiągana jest w sytuacji gdy:

  • temperatura ogrzewanego pomieszczenia jest bardzo niska - przeważnie około 00C.
  • temperatura wody zasilającej nagrzewnicę to 900C - aktualnie żadne kotły gazowe nie zapewniają takiej temperatury
  • wentylator pracuje z prędkością maksymalną - jest to uciążliwe zarówno w biurze, sklepie jak i na hali produkcyjnej z powodu hałasu i silnego strumienia powietrza.

 

 

DOBÓR NAGRZEWNICY WODNEJ

 

Aby dobrać odpowiednią nagrzewnicę musisz ustalić następujące kwestie:

  • Jaka maksymalna moc jest potrzebna w pomieszczeniu. W zależności od ocieplenia budynku i temperatury docelowej będą to wartości od 15 do 30W na m3.
  • Jaka temperatura ma być utrzymywana
  • Jaką temperaturę wody dostarczy Twoja instalacja CO
  • Z jaką prędkością obrotową może pracować wentylator biorąc pod uwagę prędkości:
    • 30-45 %  użyteczne są w warunkach biura, małego sklepu,
    • 45-70 % użyteczne w warsztacie, magazynie, na hali produkcyjnej,
    • 70-100% akceptowalne do szybkiego nagrzewania pomieszczeń gdy nie ma w nich ludzi.